Viet Up aktivity

Vzdělání

Prázdninová škola Letní Odyssea

Letní Odyssea je pětidenní kurz osobního rozvoje pro Čecho-Vietnamce ve věku 15 až 25 let. Kurz klade důraz na rozvoj kompetencí účastníků, jako je sebepojetí, sociální a komunikační dovednosti.

Diskusní a debatní večery

Diskusní večery jsou ucelené cykly akcí věnující se jednomu tématu ohledně života vietnamské společnosti v ČR. Cílem večerních setkání je rozšířit povědomí o tématech či výzvách a diskutovat o jejich možném řešení. Každé večerní setkání bylo rozděleno do informačního bloku a aktivního bloku, kde probíhaly aktivity nebo diskuse.

Kurz vietnamštiny a čtenářský kroužek

Spolek Viet Up se snaží poukázat na praktické problémy života banánových dětí, a následně je řešit. Jedna z hlavních příčin sporů a mezigeneračních propastí mezi první a druhé generace Vietnamců v ČR je špatná úroveň mateřského jazyka u mladší generace. To pak pochopitelně vede k zhoršené kvalitě komunikace s rodinou – člověk má v lidské přirozenosti potřebu komunikovat, potřebuje porozumění a podporu od svých blízkých, obzvláště od rodičů, a pokud jej nemá, může to vést i ke stagnaci vývoje osobnosti jedince. Tento problém je většinou zapříčiněný absencí rodičů při vyrůstání dětí. Rodiče ve dne pracují na tržnici či v obchodech a jejich děti jsou buď doma u počítače nebo u českých babiček, které je vychovávají. Socializace dětí probíhá tedy spíše do české společnosti a do vietnamské jen v rámci slabé rodinné komunikace. Ve VietUpu proto nabízíme přiležitost zlepšit vietnamský jazyk ve formě semestrálních kurzů nebo kroužků, a to pro naše vietnamské i české vrstevníky.

 

Naučme se navzájem

Projekt “Naučme se navzájem” probíhal v roce 2016 a 2017. Byla to platforma pro předávání dovedností a vědomostí. Myšlenkou projektu je vytvořit prostor pro všechny, kteří si jsou sebevědomí v tom, co dělají, milují to a zároveň by chtěli „to“ předávat ostatním.

Kultura

Banán Fest

Banán Fest je multižánrový festival přibližující Čechům život mladých Čecho-Vietnamců v ČR. Proč Banán Fest? Sami organizátoři se považují za “banány”. Banán je neoficiální označení druhé generace vietnamských migrantů v ČR. Stejně jako banán je mladý Vietnamec navenek žlutý (asijský vzhled), ale uvnitř bílý (evropská mentalita). Fenomén tzv. “banánových dětí” je jednou z nejvíce diskutovaných témat ve vietnamské společnosti. Hlavním cílem projektu je prezentovat vietnamskou společnost žijící v České republice široké veřejnosti. Zábavnou a hravou formou, kde účastníci přímo interagují s členy vietnamské společnosti, napomáhá k vzájemnému porozumění a rozvoji vztahů mezi českou a vietnamskou společností.

Travel Up

Víkendové jednodenní putování po českých památkách a objevování divů přírody. Rozhodli jsme se prozkoumat a poznat krásy českých kopců, hájí a luk po vlastní ose. Výlety kombinovaly poznávání památek a přírody s lehkou túrou do 15 km. Tím jsme chtěli zajistit takovou aktivitu, aby se mohli zapojit a zvládnout i mladší účastníci. S lehkým batohem jsme během celodenních výletů navštívili osm míst. Jednou jsme i zavítali k sousedům na vánoční trhy do Drážďan.Cestovalo se ve všech ročních obdobích, nezapomenutelným zážitkem byla túra zasněženou krajinou Semil.

Integrace

Mikuláš pro večerkové děti

Na 5. prosinec, kdy po České republice chodí svatý Mikuláš s doprovodem, se dvě party vypravily v kostýmech Mikuláše, anděla a čerta do večerek a tržnic a vyčarovat úsměvy těm nejmenším, kteří tráví čas s rodiči ve večerkách. První skupina zamířila do školky Talent a do jeslí v obchodním areálu TTTM SAPA. Druhá skupina “operovala” převážně na pražském Žižkově a Vinohradech. Aby je náš čert neodnesl do pekla děti kromě básničky slíbily, že budou hodné a milé na všechny v dalším roce. Za odměnu, jak je zvykem, všichni dostali čokoládovou odměnu. Výsledkem bylo, že jsme si to všichni náramně užili. Hlavně ve chvílích, když si dospělí v SAPĚ od nás v gastronomické ulici půjčili kostýmy čerta s vidlemi. I místní kuchař s kostýmem pobíhal po okolí a strašil své přátele.

MDŽ pro večerkové ženy

pontánní myšlenka udělat vietnamským pracujícím ženám na mezinárodní den žen se zrodila jen pár dnů před samotným svátkem. Akce se zúčastnilo na 10 lidí a stačilo rozdat na 100 květin. Květiny dostaly ženy ve večerkách, bistrech, nehtových studiích, dokonce i na ulici. Jeden komentář obdarované ženy stojí nade vše: “Jsem z toho dojatá, za svých 50 let života, jsem ještě nikdy od nikoho nedostala kytku

Meet UP

Quiz Night

Quiz night je netradiční forma setkávání, kde spolu soupeří různé týmy ve vědomostních a dovednostních disciplínách. Na začátku se naší milí účastníci mohli seznámit originální hrou „Seznamovací bingo“, občerstvit se švédským stolem, kde lidé mohli přinést své kulinářské výtvory.

Vánoční besídka

Sváteční setkání přátel a podporovatelů naší organizace. Akce je poděkováním všem, kteří sympatizují a podporují naše činnosti. Tradicí je vánoční hodovací stůl, kde každý může přinést svůj bramborový salát nebo cukroví. Letos jsme uspořádali vědomostně dovednostní soutěž v podobě kvízu. Na začátku se naší milí účastníci mohli seznámit originální hrou „Seznamovací bingo“, občerstvit se švédským stolem, kde lidé mohli přinést své kulinářské výtvory.

Meet UP

Neformální setkání s našimi přáteli a podporovateli. Setkáváme se po česku v hospodách nebo organizovaně při příležitostech svátků (Velikonoce či jiné svátky).

Quiz night